2019 Tuna Masters Alaçatı Turnuva Programı

Program muhtemel hava şartlarına göre değişiklik gösterebilecek şekilde hazırlandı. Organizasyon komitesi, programda esnek davranma hakkına sahip.

Turnuvada avlanılacak 2 gün, dört günlük toplam süre içindeki en iyi hava koşuluna sahip günlere göre belirleniyor.

Kesinleşmiş program, turnuvadan 1 hafta önce, turnuva web sitesinde yayınlanacak.

Hava koşullarının gerektirdiği durumda, teknelere, en geç 3 gün öncesinden haber vererek, marinaya tüm girişler 10 Ekim Perşembe’ye kaydırılıp, 11 Ekim Cuma turnuvanın ilk günü olarak kabul edilebilir. Bu durumda, Perşembe giriş yapmayan tekneler gün kaybına uğrayacaklardır.

10 Ekim Perşembe

09.00-17.00 Teknelerin varışı ve marinaya yerleşmesi

 

11 Ekim Cuma

09.00-15.00 Teknelerin varışı ve marinaya yerleşmesi

15.00-17.00 Yarışma kayıtları

17.00-19.00 Skippers meeting

Yarışma kurallarının açıklanması ve yarışma alanını tanıtımı

 

12 Ekim Cumartesi

07.00 Balıkçıların denize açılışı

15.30* Oltaların sudan çıkarılması

17.00** Yarışmacılar için son tartı saati

18.00 Hakem kararlarının açıklanması

 

13 Ekim Pazar

07.00 Balıkçıların denize açılışı

15.30* Oltaların sudan çıkarılması

17.00** Yarışmacılar için son tartı saati

19.00 Hakem kararlarının açıklanması

19.30 Ödül töreni ve kutlama yemeği


* Saat 15.30’dan önce tutulmuş balıkların, hakem heyetine gerekli şekilde bilgi vererek, yarışmacı sadece o balığı kazanana ya da kaybedene kadar avlanmayı sürdürme hakkı vardır. Bu süre içerisinde, suda başka olta olamaz ve yeni balık tutulamaz.

** Birinci nottaki durum gereği, söz konusu tekne için mücadele en fazla 45 dakika uzatılabilir ve son tartı saati hakemlerin onayı ile sadece o tekne için uzatılır.

 

Kayıt Bilgi formuna www.tunamastersteos.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

2019 Önemli Noktalar

 • Yarışma azami misina çekeri 80 lb dir. Tuna Masters Alaçatı içerisinde Master Class uygulaması bu yıl da vardır. Master Class uygulamasi detayları için Kurallara bakınız.
 • Nizami zıpkın kullanımı serbesttir, zıpkın kullanımı için kuralları dikkatlice okuyunuz.
 • TMA da lines out 15:30 olup, son tartı saati 17:00 dir. Turnuva saatleri içinde vurmuş balık ile mücadele uzadığında, 45 dakikalık ek süre standart olarak yarışmacıya tanınır. Ikinci bir 30 dk ek süre hakem kurulunun yetkisinde olup, ilk 45 dakikalık bitmeden deklare edilmek şartıyla, yarışmacıya tanınabilir.  Son tartı saati de bu uzatmalara paralel olarak uzatılır, ama gerek avlanma gerekse tartı için toplam ek süre hiçbir sekilde 1 saat 15 dakikayı geçemez.
 • 05 Ekim Cuma av sahası yarışmacılara kapalıdır. Kontrol sırasında avlandığına rastlanan tekneler, puan veya zaman cezasına tabi tutulur. (Geç çıkış).
 • Daha önceden avlanmış canlı yem ile avlanılamaz. Canlı yem avı turnuvanın başlangıç saati itibariyle turnuva alanı içerisinde yapılabilir, ilk gün yakalanan yemler, canlı tutularak 2. Yarışma günü kullanılabilir.
 • Yem dahil tüm balık avları turnuva sahasında yapılmalıdır. Yem avlamak adı altında turnuva sahası terk edilemez. Herhangi bir sebepten dolayı hakemlerden özel izin almamış teknelerin, seyir amacı da olsa, turnuva sahasını terk etmeleri ve uyarıları dikkate almamaları durumu cezaya tabidir.
 • Bluefin türü için, turnuva sırasında, tekne başına olan balık kapasitesi üzerindeki yarışmacı sayısı ile sınırlıdır ve bu sayı 4’ü aşamaz.
 • Kılıç Balığı avı 1 Ekim itibariyle kapalı olduğundan “geri salınması” zorunlu olup puantaja tabi değildir.
 • Balik adedi, yarışmacı sayısına endeksli olduğu için her balık farklı bir yarışmacı tarafından yakalanmak zorundadır. Yani, asıl itibariyle her yarışmacının 1 balık yakalama hakkı vardır, tekne başına 4’ü aşmamak kaydıyla.
 • Release kilo ve puanlaması hesaplamasında, suda boyu ölçülen balığın, çevre ölçümü suda neredeyse imkânsız olduğu için, Turnuvada yakalanan ve karaya getirilen balıkların çevre ölçüsünün ortalaması çarpan olarak kullanılacaktır. Release edilen balığın hesaplaması bu şekilde yapılacaktır.
 • Tartı veya kural ihlal itirazı, günlük olarak tartı bitim saatini takiben en geç 30 dk içinde, yazılı olarak yapılmalıdır.
 • Yarışmacı teknelerin üzerinde marka, tanıtım uygulamaları olamaz. Var olan tekneler sökmek veya üstünü turnuva boyunca açılmayacak şekilde kapatmak zorundadırlar. Uygulamayı yapmayan tekneler yarıştan men edilecektir.