2019 Tuna Masters Teos Turnuva Programı

Program muhtemel hava şartlarına göre değişiklik gösterebilecek şekilde hazırlandı. Organizasyon komitesi, programda esnek davranma hakkına sahip.

Turnuvada avlanılacak 2 gün, dört günlük toplam süre içindeki en iyi hava koşuluna sahip günlere göre belirleniyor.

Kesinleşmiş program, turnuvadan 1 hafta önce, turnuva web sitesinde yayınlanacak.

Hava koşullarının gerektirdiği durumda, teknelere, en geç 3 gün öncesinden haber vererek, marinaya tüm girişler 19 Eylül Perşembe’ye kaydırılıp, 20 Eylül Cuma turnuvanın ilk günü olarak kabul edilebilir. Bu durumda, Perşembe giriş yapmayan tekneler gün kaybına uğrayacaklardır.

19 Eylül Perşembe

09.00-17.00 Teknelerin varışı ve marinaya yerleşmesi

20 Eylül Cuma

09.00-15.00 Teknelerin varışı ve marinaya yerleşmesi

15.00-17.00 Yarışma kayıtları

17.00-19.00 Skippers meeting

Yarışma kurallarının açıklanması ve yarışma alanını tanıtımı

21 Eylül Cumartesi

07.00 Balıkçıların denize açılışı

16.00* Oltaların sudan çıkarılması

17.00** Yarışmacılar için son tartı saati

18.00 Hakem kararlarının açıklanması

22 Eylül Pazar

07.00 Balıkçıların denize açılışı

16.00* Oltaların sudan çıkarılması

17.00 Yarışmacılar için son tartı saati

19.00 Hakem kararlarının açıklanması

19.30 Ödül töreni ve kutlama yemeği


* Balığın 16.00’dan önce vurmuş olması halinde, mücadele devam ediyor ise, hakem heyetine bilgi vererek, 45 dakika toplam uzatma süresi elde edilebilir. Aynı uzatma süresi tartı saatine de eklenir. Uzatma süresi içerisinde, başka balık avlanamaz.

 

* Kayıt Bilgi formuna www.tunamastersteos.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Kurallar ile ilgili ana başlıklar…

 

 • Yarışma azami misina çekeri 80 lb dir. Tuna Masters Teos içerisinde Master Class uygulamasi yoktur. Master Class uygulamasi sadece Tuna Masters Alaçati için vardır.
 • Nizami zipkin kullanimi serbesttir, zipkin kullanimi için kurallari dikkatlice okuyunuz.
 • TMT de lines out 16:00 olup, son tarti saati 17:00 dir. Balığın 16.00’dan önce vurmuş olması halinde, mücadele devam ediyor ise, hakem heyetine bilgi vererek, 45 dakika toplam uzatma süresi elde edilebilir. Aynı uzatma süresi tartı saatine de eklenir. Uzatma süresi içerisinde, başka balık avlanamaz.
 • 20 Eylul Cuma av sahasi yarsimacilara kapalidir. Kontrol sirasinda avlandigina rastlanan tekneler, puan veya zaman cezasına tabi tutulur. (Gec cikis)
 • Daha önceden avlanmis canli yem ile avlanılamaz. Canli yem avi turnuvanin baslangic saati itibariyle turnuva alani içerisinde yapılabilir, ilk gun yakalanan yemler, canli tutularak 2. Yarisma gunu kullanılabilir.
 • Yem dahil tum balık avlari turnuva sahasinda yapilmalidir. Yem avlamak adi altinda turnuva sahasi terk edilemez. Herhangi bir sebepten dolayi hakemlerden ozel izin almamis teknelerin, seyir amaci da olsa,turnuva sahasini terk etmeleri ve uyarilari dikkate almamalari durumu cezaya tabidir.
 • Bluefin turu için, turnuva sırasında, tekne başına olan balık kapasitesi üzerindeki yarışmacı sayısı ile sinirlidir ve bu sayı 4ü asamaz.
 • Balik adedi, yarismaci sayisina endeksli olduğu için her balık farkli bir yarismaci tarafından yakalanmak zorundadır. Yani, asil itibariyle her yarışmacının 1 balık yakalama hakki vardır, tekne başına 4’ü asamamak kaydıyla.
 • Release kilo ve puanlaması hesaplamasında, suda boyu ölçülen baliğin, çevre olçumu suda neredeyse imkânsız olduğu için, Turnuvada yakalanan ve karaya getirilen baliklarin cervre olcusunun ortalamasi çarpan olarak kullanilacaktir. Release edilen baliğin hesaplamasi bu sekilde yapilacaktir.
 • Tarti veya kural ihlal itirazi, günlük olarak tarti bitim saatini takiben en gec 30 dk içinde, yazili olarak yapilmalidir.
 • Yarışmacı teknelerin üzerinde marka, tanıtım uygulamaları olamaz. Var olan tekneler sökmek veya üstünü turnuva boyunca açılmayacak şekilde kapatmak zorundadırlar. Uygulamayı yapmayan tekneler yarıştan men edilecektir.